Komisja Europejska potwierdza stanowisko "...że od czasu wejścia w życie dyrektywy (UE) 2018/2001 (RED II) wartości NUTS2 przedłożone zgodnie z dyrektywą 2009/28/WE, nie mogą być już stosowane. Komisja Europejska nie przewidziała również okresu przejściowego w tym zakresie, w wyniku tego Komisja stwierdza w swoim ostatnim piśmie z grudnia 2023, że "...wartości NUTS różniące się od wartości domyślnych dla załącznika V mogą być stosowane tylko wtedy, gdy zostaną uznane przez Komisję w drodze aktu wykonawczego.
Na dzień dzisiejszy, żadne wartości emisji GHG dla upraw nie są zatwierdzone. Tym samym jedyną opcją jest stosowanie wartości cząstkowych domyślnych dla upraw (Eec=DDV) lub wartości rzeczywistych (actual values).
W związku z tym Komisja nie ma możliwości zastosowania okresu przejściowego, o co wnioskowały niektóre państwa członkowskie i zainteresowane strony z branży, ponieważ musiałoby to nastąpić w drodze precednsu. " Obowiązkiem państw członkowskich jest teraz dostarczenie zaktualizowanych wartości NUTS 2, które zostaną ocenione i potwierdzone przez Komisję Europejską zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi.
W świetle tej sytuacji, dobrowolne systemy, uzgodniły, że biomasa zebrana w 2023 roku może wykorzystać wartości z opublikowanych NUTS 2. Jednakże biomasa ze zbiorów z 2024 r. będzie mogła wykorzystywać wartości NUTS 2 pod warunkiem ich zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Należy również pamiętać, że możliwość stosowania wartości domyślnych i rzeczywistych pozostaje niezmieniona.
W świetle zaistniałej sytuacji zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty wyliczeń emisji GHG dla uprawianej biomasy (tj. rzepak, kukurydza, soja, słonecznik, jęczmień, żyto, pszenżyto i inne). W ramach oferty przygotujemy dla Państwa:
- formularze do zbierania danych od dostawców;
- mechanizm liczenia wartości emisji GHG dla upraw;
- modyfikację zapisów umów z dostawcami;
- wiele innych indywidualnych rozwiązań.
Wymaganie dyrektywy REDII: Aby określić emisje gazów cieplarnianych z upraw, RED II zezwala, oprócz rzeczywistych obliczeń lub zastosowania wartości domyślnych, na wykorzystanie typowych wartości, które reprezentują średnią wartość na określonym obszarze. Te typowe wartości muszą być zgłaszane Komisji Europejskiej przez państwa członkowskie lub kraje trzecie i mogą być stosowane, jeśli Komisja uzna je za dokładne. Te typowe wartości są często określane jako wartości NUTS 02, ponieważ opisują emisje z uprawy surowców rolnych na obszarach na terytorium państwa członkowskiego sklasyfikowanych jako poziom 2 w nomenklaturze jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS) (zob. art. 31 ust. 2 RED II). 31(2) RED II).