2011/11/09

Susza obniżyła zbiory rzepaku w Niemczech

Susza obniży zbiory rzepaku w Niemczech, które to wytwarzają około jednej czwartej rzepaku w Unii Europejskiej, i prawdopodobnie zmusi producentów biopaliw do obniżenia zdolności produkcji.

Około 75% nasion rzepaku jest stosowane przez zakłądy produkcjące biodiesiel i jest to największy odsetek firm w Unii Europejskiej.

"Producenci biodiesla muszą starać się znaleźć alternatywne źródła surowca lub mogą znacząco zredukować zdolności produkcji," powiedział Claus Keller - analityków giełdowy FOLicht.

Susza, która trwała przez kilka tygodni spowodowała ogromne straty w uprawach rzepaku, zbiory mogą być o 22% mniejsze i mogą spaść o 1,3 mln ton w 2011 do 4,4 mln ton.

"Myślę, że słabe zbiory rzepaku mogą powodować problemy dla producentów biodiesla", powiedział Keller.Z 4,4 mln ton rzepaku można wyprodukować około 1,7 mln ton oleju.

"Niemiecki przemysł produkcji biodiesla wymaga co najmniej 2 mln ton oleju rzepakowego w 2011 r.," powiedział Keller.


"Certyfikacja bardzo utrudni produkcję w Niemczech", mówi Thomas Mielke, szef działu roślin oleistych. "To będzie prawdziwy ból głowy, zwłaszcza dla przemysłu biopaliwowego.

"Przewidywany jest zwiększony import "Z pewnością musi być zwiększony import olejów roślinnych i biopaliw" powiedział Mielke.Mielke spodziewa się wzrostu importu rzepaku do UE z Ukrainy, Rosji i Kazachstanu. ( rzepak można również kupić w Australii i Kanadzie).

Nie będzie również pewne popyt na olej sojowy od producentów z Ameryki Południowej takich jak Argentyna i oleju palmowego z Malezji oraz Argentyny.

Niemieckie firmy wykorzystujące olej rzepakowy prawdopodobne będą chciały kupić jak najwięcej surowca w innych krajach UE, co będzie wiązało się z zaostrzenie przepisów.Euronext futures odnotował wzrost cen rzepaku o 5% w ostatnim tygodniu.
Innym problemem jest to, że Niemcy mają nałożone przepisami dyrektywy 2009/28 wymagania że surowce, które służą do produkcji biopaliw muszą spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz